Graduating students

Each year, the Centre national des arts du cirque trains three classes of 15 to 20 students, divided between Dnsp 2, Dnsp 3 (*) and graduating students in the professional integration year.

Here is the composition of these three graduating classes for the year 2018 / 2019:

32nd graduating class in Dnsp 2 (2nd year of the curriculum)

Tia Balacey - France - Acrobatics
Guillaume Blanc - France - Acrobatics
Andres Mateo Castelblanco Suarez - Colombia - Washington Trapeze
Aris Colangelo - Italy - Chinese pole
Fleuriane Cornet - France – Bicycle balancing
Alberto Diaz Gutierrez - Chile - Fixed trapeze
Pablo Fraile Ruiz - Spain – Corde lisse (Smooth rope)
Marin Garnier - France - Lifts
Giuseppe Germini - Italy - Wire
Cannelle Maire - France - German Wheel
Florencia Merello Balbontin - Italy-Chile - Cyr Wheel
Maria Jesus Penjean Puig - Chile - Lifts
Mohamed Rarhib - Morocco - Straps
Vassiliki Rossillion - France - Flying rope
Ricardo Serrao Mendes - Portugal - Juggling
Erwan Tarlet - France – Straps 

31st graduating class in Dnsp 3 (3rd year of the curriculum)

Demian Bucci - Switzerland - Korean teeterboard 
Sebastian Krefeld - Denmark - Korean teeterboard
Oskar Norin - Sweden - Korean teeterboard
Anton Persson - Sweden - Korean teeterboard
Fernando Arevalo Casado - Spain - Corde lisse (Smooth rope)
Davide Bonetti - Italy - Acro-dance
Carlo Cerato - Italy - Juggling
Noémi Devaux - France - Hoop
Hector Diaz Mallea - Chile - Chinese pole
Aurora Dini - Italy - Hoop
Darianne Koszinski - Germany - Flying rope
Marica Marinoni - Italy - Cyr Wheel
Ivan Morales Ruiz - Mexico - Swaying trapeze
Pablo Penailillo Soto - Chile - Corde lisse (Smooth rope)
Maël Thierry - France - Chinese pole
Céline Vaillier - France - Chinese pole

30th graduating class in professional integration

Rémi AuzanneauFrance  - Korean teeterboard - banquine
Hernan ElencwajgArgentina-Poland - Korean teeterboard - banquine
Tanguy PelayoFrance - Korean teeterboard - banquine
Baptiste PetitFrance - Korean teeterboard - banquine
Johannes Holm VejeDenmark - Korean cradle (base)
Martin Richard - France - Korean cradle (flyer)
Hamza BenlabiedMorocco - Acrobatics (base)
Gwenn BuczkowskiFrance - Fixed trapeze
Joad CaronFrance - Chinese pole
Lucille ChalopinFrance - Contortions-balances-acrobatics
Noémie DeumiéFrance - Fabric
Léa LeprêtreFrance - Low swaying trapeze
Lili ParsonSwitzerland - Cyr Wheel
Poppy PlowmanGreat Britain - Wire
Sandra ReichenbergerSweden - Swaying trapeze
Jules Sadoughi France - Cyr Wheel
Léon Volet Switzerland - Chinese pole

(*) Dnsp for Diplôme national supérieur professionnel. With a few exceptions, the training in Dnsp 1 is provided by Enacr Rosny-sous-Bois, as part of the joint Enacr / Cnac curriculum.

Share